Mackie Thump12A - 1300W 12" Powered Loudspeakers Bundle (Pair) with (2) Steel Speaker Stand and (2) XLR-XLR Cable
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
15
quantity
Product details
Category
The Mackie Thump12A is a 1300W 12" powered loudspeaker which comes in 2 pieces has a redesigned amplifier with Dynamic Bass Response, which provides chest-thumping low end for a variety of applications including rehearsal studios, small bars and coffee shops, small night clubs, karaoke events, weddings, houses of worship, fitness centers, and mobile DJs. The loudspeaker features a Class-D amplifier that drives 1000W to the high-output 12" woofer, and 300W into the 1.4" titanium dome compression driver, which combine to provide a frequency response of 50 Hz to 23 kHz with a maximum SPL of 126 dB. The integrated 2-channel mixer features Vita preamps with Wide-Z technology for handling a variety of sources including microphones, Hi-Z instruments, and line signals with ease. An XLR output is available for connecting to other Thump loudspeakers to increase output and coverage. With 2-pieces of SS-4420 Steel Speaker Stand from Auray is built for durability and it can support speakers weighing up to 100 pounds. Plus two extra XLR- XLR Cable. Box Contains (2) Mackie Thump12A - 1300W 12" Powered Loudspeaker (Single) Power Cord. (2) Auray SS-4420 Steel Speaker Stand1-1/2" Mounting Adapter. (2) XLR- XLR Cables
  • For Live Sound and Mobile Applications
  • Woofer: 12"
  • HF Driver: 1.4" Titanium Compression
  • Frequency Response: 50 Hz to 23 kHz
  • Class-D Amplifier: 1300W
UPC 686924566497
Brand Mackie
Color Black
Audio Input XLR
Item Weight 82 Pounds
Manufacturer Mackie
Model Number THUMP12A
Power Source Corded Electric
Audible Noise 88 Decibels
BuiltIn Media THUMP12A(2+STAND(2)+XLR(2)
Mounting Type Floor Standing
Connector Type XLR
Item Type Name Mackie Thump12A - 1300W 12" Powered Loudspeakers Bundle (Pair) with (2) Steel Speaker Stand and (2) XLR-XLR Cable